Životní prostředí

Environmentální odpovědnost

Chováme se zodpovědně k životnímu prostředí





Environmentální udržitelnost a ochrana životního prostředí

Obchodní činnosti společnosti jsou vázáné a ovlivňované životním prostředím a současně ho sama ovlivňuje. S vědomím této vzájemné závislosti je environmentální udržitelnost a ochrana životního prostředí jedním z hlavních pilířů environmentální strategie MEGA. Mezi hlavní témata z oblasti životního prostředí patří dekarbonizace, čištění vody a půdy a oběhové hospodářství.

Přístup společnosti k životnímu prostředí deklaruje její environmentální politika založená na účinném využívání zdrojů a energií, rovněž i vývoj inovativních technologií šetrných k životnímu prostředí, které přináší úspory zdrojů.

Environmentální strategie MEGA v rámci všech firemních procesů vychází z obchodních aktivit podporujících environmentální cíle našich zákazníků. Naše Strategie se zaměřuje na tři klíčové oblasti.

MEGA chce být lídrem mezi dodavateli aplikací postavených na iontovýměnných membránách umožňujících nastavení oběhového hospodářství, chce být stabilním partnerem rekultivačních a sanačních projektů využívajících efektivní moderní sanační metody a poskytovatelem služeb přispívajících k ochraně životního prostředí. K dosažení tohoto cíle systematicky a prokazatelně snižuje environmentální dopady v rámci celého životního cyklu nabízených produktů a služeb. Dodržování environmentálních předpisů, standardů a dobrovolných závazků je základním předpokladem pro činnosti společnosti.

Politika

MEGA do roku 2050 usiluje o maximální snížení uhlíkové stopy. Dekarbonizace společnosti je zaměřená na výstavbu fotovoltaických elektráren, na snížení tvorby odpadů a zavedení recyklace průmyslových vod zpět do procesů. MEGA investuje do vývoje a inovativních aplikací k efektivnějšímu využití surovin a snížení energetické náročnosti. Ve spolupráci se zákazníky vyhledává optimální řešení k šetření vodních, materiálových a energetických zdrojů.

MEGA snížuje svou energetickou náročnost výroby





Posouzení rizik a dopadů

Aby MEGA splnila dlouhodobé cíle, je nutné identifikovat, předvídat a efektivně řídit rizika a příležitosti v oblasti životního prostředí vyvolaná klimatickými změnami. MEGA musí být připravená na rizika vyvolaná klimatickými změnami, které by ovlivnily vlastní činnost jako je nedostatek energie, plynu a vody. Ve střednědobých a dlouhodobých cílech se MEGA zaměřuje na snížení energetické náročnosti a vyšší využití obnovitelných zdrojů a vybudování retenčních nádrží. MEGA se zavázala investovat do vývoje a výzkumu s cílem nacházet efektivní řešení pro recyklaci vody a jiných surovin.

Dekarbonizace

MEGA se zavazuje přispívat k plnění Pařížské dohody, která nepřipouští zvýšení globální průměrné teploty o více než 1,5 °C. Společnost se proto zaměřuje na dekarbonizaci v rámci celého hodnotového řetězce, zvýšení spotřeby energie z obnovitelných zdrojů a snížení množství skládkovaných odpadů.

Dekarbonizace byla zařazená mezi nejdůležitější témata dialogu se zainteresovanými stranami, viz. Strategie udržitelnosti.

Závazky

  1. Do roku 2028 sníží MEGA uhlíkovou stopu o 82 ekv. t CO2 ve scope 2.
  2. Sníží objem skládkovaného odpadu o 3 t/rok a sníží objem nebezpečného odpadu o 28 t/rok.
  3. Ve výrobním objektu instalujeme rekuperaci tepla - scope 1; snížení spotřeby zemního plynu o 1,78 % a snížení emisí skleníkových plynů o 19,8 CO2 ekv. t/rok, zahájení provozu 09/2028.
  4. Do roku 2030 vybuduje dvě FVE na nových objektech (dostavbách) o výkonu 25 kWp, což představuje snížení uhlíkové stopy scope 2 o 15 CO2 ekv. t/rok.

MEGA se zavázala minimalizovat emise vzniklé jak výrobou, tak obchodní činností. Proto zbytkové emise, které nelze snížit nebo kterým nelze zabránit, lze kompenzovat nákupem uhlíkových kreditů z vysoce kvalitních projektů.

Aktivity

  1. MEGA zahájila dekarbonizaci na podzim 2023 výměnou osvětlení za LED osvětlení ve všech výrobních prostorech a zahájením výstavby první FVE na výrobním objektu. Oba projekty významně napomůžou k dekarbonizaci výrobků DMP.
  2. Společnost v roce 2023 zahájila legislativní kroky k výstavbě FVE o výkonu 99,9 kWp. Uvedení do provozu bude do 30.9. 2024. Celková výroba bude spotřebovaná výrobním provozem střediska 974.
  3. Zpracováním energetického auditu podle zák. č. 406/2000 Sb. získáme posouzení celkové energetické účinnosti a přehled pro možné úspory.
  4. Pracovníci logistiky ve spolupráci s přepravci optimalizují přepravy výrobků k našim zákazníkům za pomocí „uhlíkových“ kalkulaček.

MEGA schválila finanční prostředky na výzkum a vývoj v oblasti snižování CO2 ze vzduchu a vody. Podporuje mezinárodní konferenci EUROMEMBRANE 2024, kde budou mj. diskutovány příležitosti k efektivnímu využití zdrojů, inovativní způsoby čištění a recyklaci vod.

Významnost dekarbonizačních opatření

ZAMEZIT Účinné a udržitelné zamezení emisí CO₂, např. prostřednictvím energetické účinnosti.
SNÍŽIT Přechod na obnovitelné zdroje energie ve všech fázích hodnotového řetězce.
KOMPENZOVAT Kompenzace zbytkových emisí, např. investicemi do ochrany lesů a zalesňování.

Spotřeba energie

I když spotřeba elektřiny a plynu tvoří kolem 2 % nákladů společnosti, je to položka, kterou můžeme ovlivnit. Proto se MEGA udržitelným hospodařením s energiemi zabývá.

2023
Celková spotřeba energie (MWh) 1810,96
Celková spotřeba z neobnovitelných zdrojů (MWh) 1756,91
Elektřina z neobnovitelných zdrojů (MWh) 935,96
Plyn z neobnovitelných zdrojů (MWh) 820,95
Celková spotřeba z obnovitelných zdrojů (MWh) 54,05
Elektřina z obnovitelných zdrojů (MWh) 54,05
Plyn z obnovitelných zdrojů (MWh) 0
Podíl obnovitelných zdrojů z celkové spotřeby 2,98 %

Sledování spotřeby elektrické energie

V areálu ve Stráži pod Ralskem je podíl čisté elektřiny v nakupovaném objemu ve výši 5,46 %, která bude v roce 2025 navýšená vlastní výrobou z FVE.

Sledování spotřeby zemního plynu

Zemní plyn je využíván na vytápění všech objektů.

FVE elektrárna na MEGA





Znečištění vody a půdy

MEGA vlastními procesy v souladu s legislativními požadavky přísně sleduje dopady vlastní podnikatelské činnosti. Společnost ve spolupráci s obchodními partnery sanuje a rekultivuje ročně řadu lokalit, kde vznikají nová zelená pásma zároveň přispívající k biodiverzitě.

Zásadní důraz klade MEGA na bezpečnou manipulaci s látkami, které mohou v případě úniku ohrozit půdu nebo podzemní a povrchové vody. Kdykoliv je to technologicky možné, jsou voleny látky s nižším dopadem na životní prostředí a zdraví.

Vlivy na životní prostředí MEGA pravidelně vyhodnocuje v rámci zavedeného systému environmentálního managementu certifikovaného podle normy ČSN EN ISO 14001. Chemické látky se primárně posuzují s ohledem na prevenci závažných havárii, a to pomocí systému řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci podle ČSN ISO 45001.

Aktivity

Zároveň pravidelně investujeme od vývoje a inovačních aplikací pro sanační práce a pro očištění vody. Za rok 2023 jsme do vědy a výzkumu investovali z vlastních zdrojů více než 3 % z celkových tržeb společnosti. Stejně jako ve vlastních procesech postupujeme v dodavatelském řetězci s našimi zákazníky. Společně hledáme řešíme pro energetické úspory v lakovnách, nahrazujeme klasické dopalování VOC za biofiltry, navrhujeme efektivní vodní hospodářství. Mezi environmentální cíle v roce 2023 patřila náhrada pojiva s obsahem SVHC látek nebo nahrazování rozpouštědlových vrchních laků za novou generaci s nižším dopadem na životní prostředí.

MEGA k minimalizaci dopadů mimořádných událostí zavedla Havarijní řád, provozní řády a další interní směrnice.

MEGA v roce 2023 ukončila obnovu 4 500 m2 zeleně, vysázela 156 stromů (113 ks ovocných stromků a 39 listnatých stromů), instalovala technologie, které zajistily využití 66 tis m3 vstupní suroviny a vrátily zpět do procesu 1,6 mil m3 vody.

Data - spotřeba vody

směr druh jednotka 2023
odebraná pitná voda m3 / rok 6579
vypuštěná splašková* m3 / rok 2642
průmyslová** m3 / rok 3937

*Splaškové vody jsou odváděné na čistírnu smluvního partnera v průmyslové zóně. **Průmyslové vody jsou po úpravě na neutralizační stanici vypouštěné v souladu s Povolením o vypouštění odpadních vod, vypouštěny do vodoteče Ploučnice.

Environmentální závazky

MEGA se zavázala snižovat nejen spotřebu vody a energie, ale i spotřebu chemických látek a produkci výrobních odpadů určených ke skládkování. Cílem je snížit skládkované odpady do roku 2028 o 12 t oproti roku 2023. MEGA udrží rekultivačních a sanačních práce do roku 2028 na 100 % objemu období 2019 – 2023.

Do roku 2029 MEGA provede výsadbu 600 stromů a obnoví 15 000 m2 zelené plochy.

Oběhové hospodářství

MEGA vnímá oběhové hospodářství jako cestu ke snižování vlivů na životní prostředí, k šetrnému nakládání se zdroji. Udržitelný přístup k využívání zdrojů a materiálů je zakotven v Poslání MEGA. Cílem téměř všech aktivit je ochrana životního prostředí při využití oběhového hospodářství. Udržitelný přístup se dále promítá do Strategie 24+.

Stupnice hodnot odpadu

  1. Předcházení odpadu
  2. Opětovné použití
  3. Recyklace
  4. Energetické využití
  5. Skládkování

Aktivity

MEGA důsledně prověřuje nakládání s odpady vznikající vlastní činností. MEGA se snaží předcházet vzniku odpadu a maximálně využívat surovinové zdroje. Pokud odpad vznikne má jeho materiálové a energetické využití vždy přednost před skládkováním.

Příkladem je projekt opětovného použití vybraných IBC (intermediate bulk container) kontejnerů, které MEGA předá provozovateli zařízení, který zajistí jejich vyčištění a připraví je pro opětovné použití. Jednou vyrobené IBC kontejnery tak mohou opakovaně sloužit původnímu účelu. Dalším příkladem jsou bezobalové dodávky, kdy původní dodávky v IBC kontejnerech jsou nahrazeny cisternovým návozem.

MEGA si klade za cíl efektivně využívat vstupní suroviny, využívání recyklovaných materiálů a zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů. Společnost zlepšuje efektivitu v nakládání s energiemi a připravuje výrobní procesy na využívání alternativních zdrojů a využití interního koloběhu. Společnost svým obchodním zaměřením pomáhá snižovat spotřebu přírodních zdrojů a vstupních materiálů nejen ve svém dodavatelském řetězci.

Environmentální politika a procesy v MEGA a.s. a MemBrain s.r.o. jsou opakovaně certifikované TÜV SÜD CZECH s.r.o. jehož základem je sledování a implementace legislativních požadavků. Dalším klíčovým dokumentem environmentálního závazku je Plán dekarbonizace 24+.

Environmentální závazky

Do roku 2028 uvede na trh zákaznické aplikace, které umožní vrátit zpět do procesu až 6,4 mil m3 surovin. Naše společnost si stanovila cíl postupného snižování odebrané vody z řádu SČVK až o 50 % do 2033.

Výsadba stromů MEGA





Projekty ve společnostech

MEGA a.s.

Projekty na podporu úspory energií

  • Výměna svítidel ve výrobních halách: Snížení o 62,83 % instalovaného příkonu, tj. 74 950 kWh/ rok, resp. 32,23 t CO2/rok.
  • Zpracování energetického auditu: Cílem společnosti je snižovat energetickou náročnost budov i výrobků. Za tímto účelem bylo zadáno zpracování energetického auditu podle zákona č. 406/2000 Sb.
  • Zprovoznění FVE s instalovaným výkonem 99,9 kWp: MEGA a.s. v souladu se Strategií 24+ a Dekarbonizačním plánem zahájila výstavbu FVE na střeše výrobní haly ve Stráži pod Ralskem. Vyrobená elektřina bude plně spotřebovaná výrobním provozem a zvýší podíl čisté energie na 15 %.
  • Výměna svítidel v kancelářích: Snížení o 58,14 % instalovaného příkonu, tj. 29 667 kWh/ rok, resp. 12,76 t CO2/ rok. První instalace úsporných LED svítidel provedla MEGA a.s. na venkovním osvětlení výrobního areálu a následně ve výrobních halách ve Stráži pod Ralskem již v roce 2023.
  • Projekt DKV Card Climate: Částečně jsme kompenzovali emise PHM v objemu 9,64 t CO2 projektem DKV Card Climate kontrolovaný neziskovou organizací myclimate Deutschland gGmbH.

Společnost se zabývá zlepšováním svých procesů v oblasti energií v rámci zavedeného systém environmentálního managementu podle ČSN EN ISO 14001.

Emise sklaníkových plynů

Emise Scope 1, 2, 3 a celkové emise skleníkových plynů

Podle protokolu GHG, protokol o skleníkovém plynu (Greenhouse Gas Protocol – Corporate Accounting and Reporting Standard), se emise skleníkových plynů vykazují ve třech hlavních oblastech jako celková uhlíková stopa za rok.

Certifikace týkající se uhlíkové stopy uděluje certifikační autorita CI2. Systém environmentálního managementu je pravidelně certifikován společností TÜV SÜD Czech.

Výchozím bodem pro výpočty jsou data shromážděná v systému správy environmentálních dat. V této zprávě o udržitelnosti jsou emise za MEGA a.s., MEGA-TEC s.r.o. a MemBrain s.r.o. Uhlíková stopa se vyčísluje v tunách ekvivalentu CO2 (ekv.CO2). To znamená, že do prezentovaných hodnot jsou započteny další emise skleníkových plynů jako metan (CH4), oxid dusičitý (NO2), fluorované uhlovodíky (HFC), perfluorované uhlovodíky (PFC) nebo fluorid sírový (SF6).

Scope 3 se týká ostatních nepřímých emisí skleníkových plynů, které způsobují činnosti MEGA. Společnost vykazuje emise CO2 v šesti z celkových patnácti kategorií Scope 3. Celkový scope 3 tvoří 90 % emisí. Na základě těchto výpočtů je asi 76 % všech emisí ve Scope 3 součástí emisní kategorie „zakoupené zboží a služby“, likvidace odpadů tvoří necelých 11 %, zatímco 3 % je součástí emisní kategorie „fáze užívání“ (metodou „od zdroje ke kolu“ – „well-to-wheel“).